Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pierwsza wizyta ginekologiczna powinna odbyć się wkrótce po wystąpieniu pierwszej miesiączki. Wiele kobiet, pomimo jasnych rekomendacji, wstrzymuje się z tą decyzją jeszcze przez kilka lub nawet kilkanaście lat. Nie musisz czuć zakłopotania i skrępowania, jeśli trafiasz do ginekologa dopiero po osiągnięciu pełnej dojrzałości płciowej – przeprowadzenie badania, niezależnie od wieku, jest wyrazem troski o swoje zdrowie. Jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa w wieku 30, 25 i 20 lat? Sprawdź!
Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w wieku 20 lat?
Młode pacjentki, które ukończyły 20. rok życia, najczęściej umawiają się do specjalisty w celu dobrania optymalnej antykoncepcji i kontroli stanu zdrowia po rozpoczęciu współżycia. Pierwsza wizyta u ginekologa w wieku 20 lat najczęściej rozpoczyna się od dokładnego wywiadu zdrowotnego obejmującego pytania o datę wystąpienia pierwszej miesiączki, regularność cyklu, styl życia i ewentualne nieprawidłowości w sferze intymnej. Po zebraniu najważniejszych informacji lekarz najczęściej przechodzi do badania ginekologicznego na specjalnym fotelu. Jeśli pacjentka jest aktywna seksualnie, zaleca się wykonanie cytologii – badania, które pomaga wykryć wczesne zmiany w obrębie szyjki macicy.
Pierwsza wizyta u ginekologa w wieku 25 i 30 lat – cytologia i inne badania kontrolne
Pierwsza wizyta u ginekologa w wieku 25 lub 30 lat wiąże się z wykonaniem szerszych badań. Na liście rekomendowanych badań profilaktycznych znajdują się:
- cytologia – wymaz z szyjki macicy. Podstawowe badanie profilaktyczne pozwalające wykryć stan przednowotworowy oraz raka szyjki macicy we wczesnym stadium. Wyniki cytologii mogą uwzględniać różne zmiany, na przykład ASC-US (komórki o nieokreślonym znaczeniu), LSIL (łagodne zmiany śródnabłonkowe niskiego stopnia) czy HSIL (zmiany śródnabłonkowe wysokiego stopnia);
- USG transwaginalne – przezpochwowe badanie ultrasonograficzne, które pozwala na ocenę narządu rodnego, w tym macicy i jajników. W obrazie wyświetlającym się w czasie rzeczywistym na monitorze uwidaczniają się torbiele, mięśniaki, polipy, nieprawidłowości anatomiczne i inne zmiany. Bezpieczna i bezbolesna procedura pomocna w ocenie zdrowia reprodukcyjnego kobiety;
- USG piersi – nieinwazyjne badanie obrazowe, które warto wykonywać profilaktycznie już od 20.-25. roku życia. Umożliwia wczesne wykrycie torbieli, łagodnych guzków czy niepokojących zmian wymagających dalszej diagnostyki.
Kobiety planujące ciążę powinny być otoczone szerszą opieką. Lekarz może zlecić dodatkowe badania hormonalne, sprawdzić owulację, ocenić rezerwę jajnikową oraz udzielić porad dotyczących stylu życia i suplementacji.


Szczepionka przeciw HPV – profilaktyka raka w każdym wieku
Czy wiedziałaś, że zakażenie wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego) jest najczęściej występującą infekcją przenoszoną drogą płciową na świecie? Zakażenie wirusem o onkogennym genotypie może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytu, a także kłykcin kończystych u osób obu płci. Będąc w gabinecie lekarskim, zapytaj swojego ginekologa o możliwość zaszczepienia się przeciwko HPV. Preparat największą skuteczność wykazuje u osób będących jeszcze przed inicjacją seksualną, jednak rozpoczęcie współżycia nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Co ważne, dzieci w wieku 9-13 lat są objęte programem bezpłatnych szczepień.
HealthyMed – bezpieczna przestrzeń dla każdej kobiety
Planujesz swoją pierwszą wizytę u ginekologa w wieku 30, 25 albo 20 lat? W HealthyMed dbamy o to, aby każda kobieta, niezależnie od wieku i doświadczeń, czuła się komfortowo i bezpiecznie. Nasi specjaliści podchodzą do każdej pacjentki z empatią i zrozumieniem, tłumacząc każdy etap wizyty i proponując optymalne działania profilaktyczne oraz diagnostyczne. Nie odkładaj troski o zdrowie na później – już dzisiaj umów się na wizytę z naszym specjalistą.