Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pierwsza wizyta u ginekologa – wskazówki dla pacjentki i jej opiekuna

Pierwsza wizyta u ginekologa często budzi niepewność i staje się źródłem stresu. Mimo naturalnych obaw pojawiających się zarówno u dziecka, jak i opiekuna, nie należy odkładać jej w czasie. Konsultacja ze specjalistą ma na celu nie tylko kontrolę stanu zdrowia, ale także budowanie relacji z lekarzem i kształtowanie zdrowych nawyków na przyszłość. Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa? Jak przygotować dziecko na nowe doświadczenie? Od ilu lat można iść samemu do ginekologa? Wyjaśniamy!

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Zastanawiasz się, kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u ginekologa? Najlepszym momentem na specjalistyczną kontrolę jest okres między 11. a 13. rokiem życia. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Naukowego wizyta powinna odbyć się po pierwszej miesiączce. Wskazaniem do wcześniejszej konsultacji z lekarzem są:

  • bóle w okolicy narządów płciowych;
  • niepokojące upławy;
  • sklejenie warg sromowych u dzieci;
  • podejrzenie infekcji;
  • brak pierwszej miesiączki do 15/16 roku życia;
  • podejrzenie nadużycia seksualnego.

W przypadku dzieci i nastolatek niezwykle istotne jest, aby wizyta miała także wymiar edukacyjny – lekarz powinien wytłumaczyć zasady higieny intymnej, przebieg cyklu miesiączkowego oraz wskazać symptomy, które powinny wzbudzić w pacjentce niepokój.

Od ilu lat można iść samemu do ginekologa?

Osoby poniżej 18. roku życia muszą przyjść na wizytę w towarzystwie rodzica lub opiekuna prawnego. Wynika to z przepisów prawnych i służy zapewnieniu bezpieczeństwa nieletnich pacjentów; natomiast wizyta w obecności osób trzecich – dorosłych będzie również intymna i komfortowa.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Jeśli jest możliwość rodzic lub opiekun może przygotować dziecko do wizyty u specjalisty pod względem emocjonalnym i praktycznym. Warto wytłumaczyć dziecku cel wizyty i wyjaśnić po krótce, jak będzie przebiegało spotkanie. Wszystko zostanie omówione i wyjaśnione na wizycie. Warto także spisać wcześniej wszystkie pytania i objawy, które mogą wymagać omówienia z lekarzem.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Spotkanie, zwłaszcza w przypadku bardzo młodych pacjentek, najczęściej sprowadza się do rozmowy i edukacji zdrowotnej. Specjalista zbiera wywiad – pyta o miesiączki, dolegliwości i ogólny stan zdrowia.
U dzieci i młodych dziewcząt wykonuje się najczęściej nieinwazyjne USG przez powłoki brzuszne (z tego powodu przed wizytą nie należy opróżniać pęcherza). W wyjątkowych sytuacjach, w celu dokładnej diagnostyki, za zgodą opiekuna i młodej pacjentki, stosuje się sondę doodbytniczą lub małe wzierniki ginekologiczne. Standardowe badania, takie jak cytologia, nie są wykonywane u dzieci. W przypadku podejrzenia infekcji lekarz może pobrać wymaz z pochwy.

Czy pierwsza wizyta u ginekologa boli?

Rodzic lub opiekun ani młoda pacjentka nie muszą się obawiać bólu i nieprzyjemności – wysokiej klasy specjalista z empatią i delikatnością przeprowadza całą procedurę, a samo badanie jest bezbolesne.

Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w sekcji: najczęstsze pytania pacjentek.

Ginekologia dziewczęca w Healthy Med – bezpieczna przestrzeń dla każdej pacjentki

Ginekologia dziewczęca to jeden z najważniejszych obszarów naszej pracy. W Healthy Med tworzymy miejsce, w którym młode pacjentki mogą poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Wydzielona strefa umożliwia komfortowe przygotowanie się do badania, a jednorazowe spódniczki zapewniają pacjentkom intymność i komfort.

Inkluzywna i przyjazna opieka ginekologiczna

Gabinet ginekologiczny HealthyMed to przestrzeń bezwarunkowej akceptacji dla każdego młodego pacjenta, niezależnie od tożsamości płciowej. Oferujemy specjalistyczną opiekę ginekologiczną uwzględniającą unikalne potrzeby osób transpłciowych i niebinarnych, rozumiejąc, że wizyta może budzić szczególny niepokój czy dyskomfort. Budujemy relację opartą na zaufaniu, używamy preferowanych zaimków i imion, a każdy aspekt terapii i badania dostosowujemy indywidualnie.

Czy do ginekologa potrzebne jest skierowanie?

Nie, na wizytę u ginekologa dziecięcego lub ginekologa nie potrzeba skierowania. Możesz umówić dziecko bezpośrednio do wybranego specjalisty.