Chociaż często pomija się związek, jaki ma ginekologia a zdrowie psychiczne, te dwa obszary są ze sobą nierozerwalnie związane. Jak problemy ginekologiczne mogą wpływać na nastrój i samoocenę kobiet?
Ginekologia a zdrowie psychiczne
Problemy ginekologiczne nie są kwestią wyboru kobiety, a życie z nimi może mocno wpływać na jej codzienność. Zwłaszcza że często wiążą się nie tylko z fizycznym dyskomfortem i zmianami hormonalnymi, ale także presją związaną ze społecznymi oczekiwaniami. Jak problemy ginekologiczne wpływają na samopoczucie kobiet?
Obniżenie jakości życia
Kobiety borykające się ze schorzeniami ginekologicznymi często zmagają się z chronicznym bólem. Obniża on jakość ich życia, prowadząc niekiedy nawet do depresji. Z kolei nieregularne lub obfite krwawienia oraz plamienia pomiędzy cyklami mogą dawać poczucie utraty kontroli nad własnym ciałem. Co ma negatywny wpływ na nastrój oraz poczucie własnej wartości.
Wpływ na samoocenę
Problemy ginekologiczne wpływają również na sposób postrzegania swojego ciała przez kobietę oraz przyczyniają się do obniżenia jej samooceny. Dodatkowo nierzadko wywołują lęk przed intymnością i sprawiają, że rezygnują z bliskości oraz związków.
Stygmatyzacja i tabu
Wiele kobiet cierpiących na problemy ginekologiczne doświadcza niezrozumienia ze strony otoczenia, które ocenia je przez pryzmat przypisanych im ról społecznych. To znów może wiązać się ze świadomym wycofywaniem z relacji towarzyskich oraz prowadzić do wyobcowania i stygmatyzacji.
Pamiętaj! Jeśli doświadczasz trudności psychicznych w związku ze swoimi chorobami przewlekłymi, nie zwlekaj z poszukiwaniem pomocy! Nasze centrum medyczne we Wrocławiu HealthyMed zajmuje się diagnozą i leczeniem schorzeń ginekologicznych o różnym podłożu. Otrzymasz u nas również niezbędne wsparcie. Już teraz poznaj całą naszą ofertę!