Dolegliwości ciążowe stanowią tę mniej przyjemną stronę stanu błogosławionego. Ciało, które zmienia się z tygodnia na tydzień, i duże zawirowania hormonalne sprawiają, że nietrudno o mdłości, bóle pleców czy obrzęki. Jak sobie z nimi poradzić za pomocą naturalnych metod? Poznaj nasze sposoby!
Jakie dolegliwości w ciąży?
Ciąża, chociaż jest stanem fizjologicznym, stanowi spore obciążenie dla organizmu kobiety. W związku z tym może ona odczuwać wiele nieprzyjemnych objawów, które nasilają się w zależności od etapu ciąży.
Mdłości
Mdłości i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą dotyczyć nawet 50-60% wszystkich przyszłych mam. Zazwyczaj występują pomiędzy 4 a 14 tygodniem ciąży, niestety są jednak kobiety, które wymiotują praktycznie aż do samego porodu. Mdłości i wymioty pojawiają się najczęściej rano i w reakcji na widok lub zapach określonego pokarmu.
Aby złagodzić dolegliwości ciążowe tego typu, warto przede wszystkim skupić się na diecie. Powinna być ona lekkostrawna, a posiłki jedzone często, ale w małych ilościach. Pomocne może być picie także herbatek ziołowych, w tym melisy, rumiaku czy mięty. Natomiast jeśli mdłości i wymioty nie pozwalają wstać z łóżka, można sięgnąć po herbatniki lub paluszki, które zjedzone na czczo łagodzą te dolegliwości.
Bóle pleców
Bóle pleców zaliczają się do tych dolegliwości ciążowych, które mogą występować przez całe 9 miesięcy. Są one spowodowane przede wszystkim wygięciem kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego związanego z powiększającą się macicą. Dodatkowym źródłem bólu może być również ucisk na kości miednicy i nerw kulszowy wywołany przez główkę dziecka lub organy przesuwające się w jamie brzusznej.
Chcąc uniknąć bólu pleców, pośladków czy nóg, warto unikać długotrwałego stania i siedzenia, a także ograniczyć przyrost masy ciała, który dodatkowo pogłębiałby problem. Pomocne może być także regularne prowadzenie gimnastyki dostosowanej do etapu ciąży oraz stanu zdrowia kobiety.
Obrzęki
Takie dolegliwości ciążowe jak obrzęki pojawiają się zazwyczaj w ostatnich miesiącach przed porodem. Zatrzymywanie wody w organizmie na tym etapie ciąży jest poniekąd fizjologiczne – ma związek z zabezpieczeniem kobiety przed nadmierną utratą płynów podczas porodu.
By ograniczyć tę nieprzyjemną dolegliwość ciążową, warto zrezygnować z długotrwałego stania i chodzenia, a także dbać o odpoczynek z nogami ułożonymi nieco wyżej. Znaczenie ma również wyeliminowanie soli z diety oraz podniesienie ilości spożywanego białka. Szukasz lekarza, który poprowadzi Twoją ciążę? Już teraz odwiedź centrum medyczne we Wrocławiu HealthyMed! Dzięki naszym specjalistom szybko przekonasz się, że wizyta u ginekologa nie musi wiązać się ze stresem i skrępowaniem. Poznaj całą naszą ofertę!