Chociaż istnieją pewne ogólne rekomendacje, nie ma lepszego ani gorszego sposobu zakończenia ciąży. Każda metoda porodu wiąże się bowiem z innymi wyzwaniami i niesie ze sobą ryzyko powikłań. Na co się więc zdecydować, poród naturalny czy cesarskie cięcie?
Co jest lepsze cesarskie cięcie czy poród naturalny?
Najczęściej rekomendowaną metodą porodu jest poród naturalny. Niekiedy jednak bezpieczniejszą opcją zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka jest cesarskie cięcie. Wskazania do niego mogą być elektywne (planowe) i nagłe. Wśród tych pierwszych znajdują się przede wszystkim:
· nieprawidłowe położenie płodu,
· wady anatomiczne miednicy u kobiety lub wysoka masa dziecka,
· blizna macicy poniżej 2 mm,
· schorzenia matki będące przeciwwskazaniem do porodu naturalnego.
Z kolei wskazaniami nagłymi do cesarskiego cięcia są sytuacje zagrożenia życia matki lub dziecka. Mogą to być na przykład:
· rzucawka lub stan przedrzucawkowy,
· przedwczesne oddzielenie łożyska,
· zaburzenia czynności serca dziecka,
· nieprawidłowe ułożenie dziecka podczas toczącego się już porodu,
· podejrzenie pęknięcia macicy.
Poród naturalny a cesarskie cięcie – wady i zalety
Zgłębiając temat porodu naturalnego czy cesarskiego cięcia, warto przyjrzeć się wadom i zaletom każdego z tych rozwiązań. Cesarskie cięcie jest operacją, która odbywa się najczęściej przy znieczuleniu przewodowym, działającym od pasa w dół, lub ogólnym – tzw. narkozie. W odróżnieniu od porodu naturalnego jego zaletą jest więc brak bólu. Jednak taki sposób rozwiązania ciąży może się wiązać z określonymi komplikacjami. Kobieta jest bardziej narażona na ryzyko krwotoku oraz wystąpienie zakażenia lub zatorowości. Gojąca się blizna często stanowi znów źródło bólu, który może niekiedy niemal uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie. Dodatkowo wiele młodych matek zauważa problemu z laktacją. Z kolei dzieci z cesarskiego cięcia są bardziej narażone na zaburzenia oddychania.
Poród siłami natury również wiąże się z pewnym ryzykiem. W jego przypadku może dojść nie tylko do krwotoku czy zakażenia, ale także pęknięcia krocza, pęknięcia szyjki macicy lub urazów odbytu. Dodatkowo łatwiej o niedotlenienie lub uszkodzenie ciała dziecka. Kobiety po porodach naturalnych częściej cierpią także na nietrzymanie moczu i zespół rozluźnienia pochwy, które znacznie obniżają komfort życia.
Jednak analizując to, co jest lepsze – poród naturalny czy cesarskie cięcie – trzeba wziąć pod uwagę również zalety tego pierwszego. Po porodzie naturalnym kobiety zazwyczaj szybciej dochodzą do siebie oraz łatwiej przychodzi im karmienie piersią. Dzieci znów rzadziej mają problemy z oddychaniem, bo ucisk, którego doświadczają, pomaga usunąć płyn owodniowy z dróg oddechowych. Dodatkową korzyścią jest zasiedlenie ich układu pokarmowego pożytecznymi bakteriami pochodzącymi z kanału rodnego matki.
W HealthyMed pomożemy Ci rozważyć wszelkie możliwe opcje. Skontaktuj się z nami!