Zdrowa dieta w ciąży jest ważna zarówno ze względu na zdrowie dziecka, jak i jego mamy. Co więcej, problematyczny jest nie tylko zbyt niski, ale także zbyt wysoki przyrost masy, który podobnie jak stosowanie używek, może prowadzić do niebezpiecznych powikłań oraz schorzeń u rozwijającego się malucha. Jaka jest najlepsza dieta w ciąży?
Zdrowa dieta w ciąży – podstawy żywienia
Zdrowa dieta w ciąży powinna być przede wszystkim odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana. Istotne jest także, by zawierała produkty z wszystkich grup żywności. Jednak przy odpowiednim planowaniu posiłków, suplementacji i regularnych badaniach zdrową ciążę można utrzymać również przy diecie wegańskiej czy innych dietach eliminacyjnych. Jeśli natomiast szukasz lekarza, który Ci pomoże pogodzić ciążę i styl życia, jaki prowadzisz, zwróć się do specjalistów z centrum medycznego HealthyMed! Zadbamy o Ciebie i Twojego Maluszka tak, jak na to zasługujecie!
Co jeść w ciąży?
Warzywa i owoce
Surowe warzywa i owoce są ważnym źródłem nie tylko witamin i minerałów, ale również błonnika, który, choć nie wnosi wartości odżywczej, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. W swoją dietę warto włączyć zwłaszcza warzywa liściaste i rośliny strączkowe naturalnie bogate w kwas foliowy.
Źródła białka
Głównym źródłem białka w zdrowej diecie w ciąży powinny być mięso, ryby, produkty strączkowe, a także jaja i produkty mleczne. Z mięs najlepiej jest wybierać chude gatunki, takie jak indyk, kurczak, królik czy cielęcina. Natomiast maksymalnie dwa razy w tygodniu warto zastąpić je rybami morskimi w porcjach po około 100 g. Większe spożycie nie jest wskazane ze względu na zawartość w nich metali ciężkich.
W diecie w ciąży powinno znaleźć się także miejsce na jajka, które stanową bogate źródło aminokwasów, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz minerałów. Co istotne, nie można jeść ich na surowo.
Tłuszcze
Równie ważnym składnikiem zdrowej diety w ciąży są tłuszcze o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych: oleje roślinne, orzechy, nasiona i ryby morskie. Jednocześnie zaleca się, by w tym okresie ograniczyć tłuszcze zwierzęce oraz produkty, które zwierają szkodliwe dla zdrowia tłuszcze trans. Można je znaleźć na przykład w margarynach i miksach tłuszczowych, słonych i słodkich przekąskach, gotowych daniach oraz fast foodach.